| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 24 Hours Technical Supply |
| Type: | Rockwell Hardness Tester |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Rockwell Hardness Tester


Product Features:
This hardness tester is a new mechanical testing instrument with good structural rigidity, accurate indication, easy operation and maintenance. It can be used to measure the Rockwell hardness of metal materials such as cemented carbide, hardened steel, aluminum alloy, and malleable cast iron. It is widely used in industrial and mining enterprises and college laboratories.| Model | HR-150A |
| Initial test force | 10kgf (98.07N) |
| Total test force | 60kgf (588.4N), 100kgf (980.7N), 150kgf (1471N) |
| Indenter specification | Diamond Rockwell indenter, ф1.588mm ball indenter |
| Test force application method | Manual |
| Hardness reading | Get the hardness value from the dial |
| Measurement scale | HRA, HRB,HRC |
| Resolution | 0.5HR |
| Maximum specimen height | 170mm |
| Distance from indenter center to machine wall | 135mm |
| Dimensions | 466*238*630mm |
| Weight | About 65kg |
| Name | Amount | Name | Amount |
| Host | 1 | 120° diamond cone indenter | 1 |
| A Scale standard hardness block | 1 | Indenter set screw | 1 |
| B Scale standard hardness block | 1 | Φ60mm flat sample stage | 1 |
| C Scale standard hardness block | 3 | Φ120mm flat sample stage | 1 |
| Φ1.5875mm ball indenter | 1 | Φ60mm V-type sample stage | 1 |



1. Are you Manufacturer? Do you offer after-sales service? How can I ask for that? And how about the warranty?
Yes, we are one of professional Manufacturers like Universal Testing machines, Fatigue Testing Machines,Torsion And Bending Testing Machines,Friction And Wear Testing Machines,Package Testers, Texture Analyzer,Plastic Rubber Testers, Adhesive testers and other testing Equipment.. .Every machines purchasing from our factory has 12 months warranty after shipment. Generally, we offer 12 months for the FREE maintenance. while considering of sea transportation,we can extend 2 months for our customers.
Moreover, If your machine doesn't work, you can send us an E-mail or call ,we will try our best to find the problem through our conversation or by video chat if neccesary. Once we have confirmed the problem, the solution will be offered within 24 to 48 hours.
2. What's the delivery term?
1-3 working days for the standard machine if we have stock in the warehouse. If there is no stock, normally, the delivery time is 3-15 working days after deposit receipt ( this is only for our standard machines). If you are in urgent need, we will making a special arrangement for you.
3. Do you accept customization service? Can I have my logo on the machine?
Yes, of course. We can not only offer standard machines, but also customized machines according to your requirements. And we can also put your logo on the machine which means we offer OEM and ODM service.
4.How can I install and use the machine?
Once you have ordered the testing machines from us, we will send the operation manual and video in English version through Email.
Most of our machine is shipped with a whole part, which means it is already installed, you just need to connect the power cable and start to use. And if it's necessary, we can also assist you to install your machine on site.
5. How can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production;
Always final Inspection before shipment;