| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 24 Hours Technical Supply |
| Warranty: | 14 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency


Application range:
Used to measure the static friction coefficient and dynamic friction coefficient of materials such as packaging, film, plastic and sheet, paper, rubber, woven bags, cardboard, fabric style, conveyor belt, metal composite belt for communication cable and optical cable, ceramic tile, glass, wooden floor, brake pad, shoe material, wiper, tire, screen, etc. When sliding. By measuring the smoothness of the material, it is used to guide and adjust the process indicators of material production quality. In addition, it supports the customized needs of different products, such as cosmetics, skin care products, medical products, etc.
Product Features
1. Seven-inch industrial-grade high-definition color touch screen, menu-based interface, convenient for users to control and display real-time data and curves;
2. Can be connected to a computer, with computer data analysis software, supports A4 report printing;
3. With password authority management function, convenient for hierarchical management of instruments and confidentiality of data;
Test standard
GB 10006, ISO 8295, ASTM D1894, TAPPI T81
Specification:
| Test Range | 5N(standard) 3N,10N,30N(optional) |
| Accuracy level | Better than Class 0.5 |
| Resolution | 0.001N |
| Stroke | 300mm |
| Control method | 7-inch touch screen |
| Slider mass | 200g (standard) 500g (optional) Note: Other weights can be customized |
| Test speed | 0.1 ~ 500mm/min (stepless speed regulation); Note: 100mm/min (National standard), 150mm/min (American standard) |
| Sample thickness | 0~10mm |


