| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 24 Hours Technical Supply |
| Warranty: | 14 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency


Application range:
JM-ZYQ02TCAutomatic intelligent pattern copying machine(Rapid-Kothen Sheet Former)This is an experimental device that forms pulp and rapidly vacuum dries it. In the laboratory, various fibers, such as plant and mineral fibers, are steamed, beaten, and screened before being deflated to a standard consistency. The pulp is then placed in a sheeting drum, stirred, and rapidly filtered to form a sheet. The paper is then pressed and vacuum-dried on the machine to form a 200mm diameter circular sheet, which can be used as a sample for further physical testing.
Product Features
1. The main wet section components of the machine are made of stainless steel, ensuring a beautiful, rust-resistant appearance.
2. Multiple control modes allow for automatic control with set parameters, as well as manual control of the papermaking and drying processes.
3. Key electrical components are imported, ensuring a long service life and high safety performance.
Specification:
| Equipment Components | Forming Unit, Transfer Unit, Drying Unit, Accessories |
| Forming Unit Components | Slurry Storage Chamber, Screen, Homogenizing Chamber, Suction Chamber |
| Forming Size | ≥200 ± 0.5mm |
| Slurry Storage Tank Capacity | 12L |
| Materials in Contact with Slurry and Water | 304 Stainless Steel + Silicone (Corrosion-Resistant) |
| Forming Mesh Specifications | Specialized papermaking mesh, phosphor bronze, warp threads 60/cm, weft threads 55/cm, wire diameter: 0.06-0.065mm |
| Support Mesh Specifications | Phosphor bronze, warp threads 8/cm, weft threads 7/cm, wire diameter 0.35mm |
| Support Mesh Bracket: | Rib Width: 2mm, Height: 30mm, Spacing: 10 ± 2mm |



