| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 24 Hours Technical Supply for Whole Life |
| Warranty: | 14 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency


Application:
JM-10Y glass bottle internal pressure tester, the product is in accordance with GB/T 4546-2008 (glass container internal pressure test method) standard, meets the requirements of pressure holding test and bursting pressure test of various capacity glasses, and is widely used in daily chemical, pharmaceutical, food, medicine and other industries. It is a special equipment for pressure detection of beer bottles, liquor bottles, beverage bottles and ampoule bottles, oral liquid bottles, antibiotic bottles, infusion bottles and various plastic bottles in the pharmaceutical industry.
Test standards:
ISO7458:2004, GB/T 4546-200, YBB 0017-2003 etc.
Specification:
| Items | Specification |
| Sensor range | 0-6Mpa,Safe overload 7.2Mpa |
| Comprehensive error | <0.5%FS |
| Display accuracy | 0.0001Mpa |
| Measurable bottlenecks | ∅26mm(Support customized fixtures according to bottles) |
| Operating temperature | 5--50ºC |
| Linear rate boost | 0.4-0.58±0.1Mpa/s(5.8±1bar/s), adjustable |
| Pressure medium | Water |
| Power supply | 220V/50HZ /Single phase (could be customized) |
| Weight | 136kg |


