| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 24 Hours Technical Supply |
| Warranty: | 14 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency


Application range:
This product is designed and manufactured in accordance with GB/T24327-2009 "Pulp Laboratory Wet Dissociation Chemical Pulp Dissociation" ISO5263 "Pulp - Laboratory Wet Dissociation" QB/T1462-1992 "Pulp Laboratory Wet Dissociation" standards. It is a special standard equipment for pulp dissociation in paper mills, scientific research institutions, and quality inspection centers. Through this product, the interwoven fibers are mechanically treated in water, the original interwoven fibers are separated from each other in water, and the original appearance and properties of the fibers are maintained to the maximum extent, so as to ensure that the experiment obtains reliable data, guide scientific research and production, and effectively and economically utilize pulp.
Product Features
1. All electrical appliances are installed on the top of the equipment to avoid contact with water, making it safer and more reliable to use.
2 Storage container: transparent plexiglass.
3. Soft connection transmission is adopted, and the base adopts a casting structure, and the equipment runs smoothly and noiselessly.
Specification:
| Container size | ¢152X191mm |
| Inner spiral | 6.5X6.5mm-4 equal parts |
| Counting device | Preselector times display, automatic stop |
| Frequency of blade rotation | 48.3±1.6655-1 |
| Device size | 520X270X360mm |
| Speed | >2950RPM; |
| (Storage container) capacity | ≥3L; |
| Power supply | 220∨ 50Hz 400W. |
| Weight | About 45Kg |
| Application | Special equipment for pulp dissociation |
| Working environment | Temperature 10~40ºC Relative humidity 75%r.h |
| Agitator blade | Φ90 three blades |
| Outer packaging size | 32X59X41cm |


